ПОЗАКЛАСНА РОБОТА



       ВІКТОРИНА

        ВОДА -
  така знайома і    така загадкова



*** Який колір має чиста вода?
(У товстому шарі - світло-голубий).

*** Яким розплавленим металом можна заморозити воду?
(Ртуттю, вона плавиться при температурі -39 градусів).

*** Яка вода стає каламутною, коли на неї дихати?
(Вапняна).

*** Чи корисно пити чисту воду?
(Відносно чистою водою хіміки вважають дистильовану воду. Але вона шкідлива для організму,оскільки позбавлена корисних солей і газів. Вона вимиває з клітин шлунка і кишечника солі. Це викликає захворювання).

*** У якій воді краще розчиняється кухонна сіль: холодній чи гарячій?
(І в тій, і в тій кухонна сіль розчиняється однаково).

*** Із яких сухих речовин можна добути воду, не спалюючи їх?
(Із кристалогідратів - кристалізаційну воду).

*** Який спирт готується з води?
(З аміачної води готується нашатирний спирт).

*** Чим пояснюється синій колір води океану?
(Вибірковим вбиранням і розсіюванням світла у воді. Вода відбиває 5 % сонячних променів, сніг - 85 %).

*** Яку кількість солей повинна містити питна вода?
(близько 0,05 %).

*** Який процент домішок солей у воді шкідливий для рослин?
( 0,25 і більше %).

***Чому на льоду можна кататися на ковзанах?
( Тому, що лід під ковзанами внаслідок підвищеного тиску тане.Вода, яка при цьому утворюється, виконує роль мастила і зменшує тертя)

*** Чому лід плаває на воді?
(Тому, що густина льоду менша за густину води).

*** Коли тепліше на березі річки: тоді, коли утворюється лід, чи коли він тане?
(Тоді, коли утворюється, оскільки при цьому виділяється тепло. При таненні льоду тепло вбирається).



Прочитай!  Цікаво!


              Діоксин.   Портрет  „ героя"

У період "Помаранчевої революції" слово "діоксин" стало горезвісним. Про нього , певне, чув кожен пересічний громадянин України. А президент України відчув його лиху дію на своєму організмі.
      Діоксин - одна з найотруйніших хімічних речовин.  Його дія сильніша за ціаніди, кураре або  заборонені хімічні отруйні речовини: зорін. зоман, табун, v-гази. Цю сполуку визнано у світі  абсолютною  отрутою, створеною людиною.
            Формула цієї сполуки дуже проста: два атоми  Оксигену сполучені  з двома бензеновими кільцями, кожне з яких зв*язане з двома атомами Хлору.  Його ім*я  2,3,5,6-тетрахлородибензен-пара-діоксин. Нині кількість формул із відомою назвою"діоксин" відомо кілька тисяч. Їх відкриття  тривають і нині.
        Молекули  діоксину, проникаючи в клітини живих організмів, пригнічують їх життєві функції, змушують клітини діяти зовсім інакше. У малих дозах діоксини навіть не отруюють , а змінюють живі клітини.  Цікаво, що той чи інший діоксин може  роками нагромаджуватись в організмі, не вступаючи ні в які взаємодії. А вже згодом дає про себе знати у вигляді найрізноманітніших хвороб.  Діоксини вбивають імунну систему людини. Причому, все починається з дрібниці - подразнення  шкіри.Далі з*являються  фурункули, букетами розвиваються  психічні хвороби, з*являються злоякісні пухлини.
   Перша друкована згадка про діоксини датована 1947 роком.          


1947 р.Американський штат Вірджінія. Аварія на заводі „Nimzo”. Постраждало 200 чоловік. Захворювання сальних залоз і волосяних мішечків шкіри.

      1953р. Аварія на заводі фірми „ BaSF ”, Німеччина. 55 потерпілих.

       1956р. Вибух на заводі фірми „ Kone Poulens ”, Франція.

  Із  1961по 1970 ― війна у В’єтнамі.

    Лише раз птрапивши в певне середовище: воду, грунт, повітря - діоксини закріплюються там, нікуди не зникаючи, аж до повного розкладу.  А період розпаду в грунті 10-12 років, в організмі  людини 6-7 років.  У воді діоксини малорозчинні.  Діоксини  можна порівняти з радіоактивними речовинами. Але. якщо останні можна виявити лічильником Гейгера, то  діоксини  нічим виявити не можна.  Їх виявили у відходах  деревообробної, целюлозопаперової та металургійної промисловості.  Утворюються вони і під час  знищення відходів  у сміттєспалювальних печах, на теплових електростанціях, у викидних газах автомобільного транспорту, у тютюновому диму,  при пожежах, при спалюванні смітників.
        Спочатку вони стікають з відходами виробництва до річок. морів, водоймищ, потрапляють у грунт.   Там засвоюються живими організмами, а вже потім  з*являються на столі  людини  разом із  салом, крабами, рибою, м*ясом. молоком.
      А ще діоксин є складовою будь-якого паперу. При виробництві целюлози деревину   хлорують, потім у папір пакують чай чи розчинну каву.










Немає коментарів:

Дописати коментар